Średnioformatowy aparat fotograficzny wydrukowany w technologii 3D

Całkiem niedawno temu pisałem o fotografie, któremu zamarzył się obiektyw własnej konstrukcji, więc postanowił go sobie wydrukować. Obiektyw nie był co prawda wybitnie skomplikowany, jednak sam fakt że działał oraz że uzyskany z niego obrazek był naprawdę wyjątkowy, jest już dostatecznym dowodem na to, że druk 3D można wykorzystać w nieskończonej ilości zastosowań. Dziś mam na to kolejny dowód i jako, że prywatnie kocham fotografię, ten także jest z tej dziedziny.

Paul Kohlhaussen to fotograf u którego miłość do tradycyjnej fotografii jest niezwykle widoczna. Samo robienie zdjęć przestało mu jednak wystarczać – postanowił zbudować swój własny średnioformatowy aparat analogowy. Oczywiście bardzo szybko przekonał się, że wytworzenie odpowiednich elementów mechanicznych tradycyjnymi metodami produkcji byłoby bardzo kosztowne, dlatego wpadł na pomysł aby swój wymarzony aparat… wydrukować.

Paul zaprojektował całe urządzenie w aplikacji Autodesk Fusion 360. Do wydrukowanego korpusu dołączył świetny obiektyw Schneider Kreuznach 90 mm f/8. Użyta optyka to tak naprawdę konstrukcja pod wielki, nie średni format, jednak została wykorzystana z premedytacją, aby pokryć dość nietypowe, panoramiczne pole widzenia aparatu – pracuje on na filmach typu 120 i wielkości negatywu aż 6 x 14 cm.

Aparat jest nawiązaniem oraz hołdem dla tradycyjnej fotografii średnioformatowej, w tym jej największych legend – aparatów Mamiya 7, Hasselblad XPan czy Leica M. Niektóre elementy konstrukcyjne „Musztardowego jednookiego potwora” (jak nazywa go sam autor) zostały zaczerpnięte właśnie z tych klasyków.

Nie jest to blog o fotografii, dlatego nie będę Was zanudzał resztą parametrów technicznych (i tak ich już tutaj troszkę przemyciłem). Jeśli macie ochotę poczytać o tym przedsięwzięciu nieco więcej, zapraszam na stronę fotoblogia.pl, na której znalazłem ciekawy artykuł Marcina Watemborskiego o tym właśnie aparacie – można tam też znaleźć przykładowe zdjęcia nim wykonane. Być może będziecie chcieli odwiedzić także stronę samego Paula Kohlhaussena (osobiście bardzo polecam). Zapraszam także do odwiedzenia naszej strony prosolutions.pl, szczególnie działu kontakt. Nie musicie mieć tak ekstrawaganckich pomysłów jak rzeczony fotograf – pomożemy w realizacji wszystkich, od tych najmniejszych, po te największe i najbardziej skomplikowane.

Źródło: fotoblogia.pl
Strona/portfolio konstruktora aparatu: paulkohlhaussen.com

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *