medyczny model 3D wykonany na Stratasys j750

Więc co właściwie można drukować w 3D?

Bez zbędnego rozpisywania się – wszystko.

Niespełna miesiąc temu jeden z naszych  szefów, P. Łukasz Majewski był na serii szkoleń organizowanych przez Stratasys. Pomijając wartość merytoryczną którą z pewnością stamtąd przywiózł, udało mu się pstryknąć także kilka zdjęć modeli wykonanych w całości na jednej (mojej ulubionej z resztą) maszynie – Stratasys J750. Dla ludzi którzy w druku 3D, mówiąc kolokwialnie, siedzą, nie jest to już pewnie zbyt fascynujące. Natomiast na osobach, które dopiero poznają możliwości tej stosunkowo młodej technologii, zdjęcia te mogą zrobić nie lada wrażenie – i właśnie do takich osób skierowany jest ten wpis.

Co potrafi Stratasys J750?

System drukujący Stratasys J750 wykonuje modele w technologii PolyJet. W odróżnieniu od technologii FDM, w której używa się termoplastów stosowanych na co dzień w przemyśle, PolyJet korzysta z materiałów żywicznych, foto utwardzalnych o zupełnie innej charakterystyce. Dokładne opisanie różnic między technologiami, to jednak temat rzeka na zupełnie inny wpis. Najważniejsze na chwilę obecną jest to, że w PolyJetcie mamy możliwość drukowania materiałami całkowicie przezroczystymi, symulującymi szkło, lub takimi które zachowują się jak guma. Możemy także łączyć ze sobą różne materiały w jednym procesie drukowania uzyskując zupełnie nowe, tzw. cyfrowe materiały kompozytowe o różnych właściwościach – np. skali twardości Shore’a. J750 jest jedną z wielu maszyn korzystających z dobrodziejstw PolyJet, co więc sprawia że jest tak wyjątkowa, że postanowiłem stworzyć o niej osobny wpis? Ano to, że J750 potrafi drukować kolorowo.

Stratasys J750 to więcej niż profesjonalna drukarka 3d

Stratasys J750 można najprościej scharakteryzować jako połączenie drukarki 3D oraz zwykłej, kolorowej drukarki 2D. J750 potrafi łączyć aż 6 różnych materiałów w jednym procesie druku. Wśród bardzo wielu fotopolimerów wykorzystywanych przez tą drukarkę, znalazły się także VeroCyan, VeroMagenta, VeroYellow oraz VeroBlack plus – brzmi znajomo prawda? Dokładnie te same kolory (Cyan, Magenta, Yellow, Black – CMYK) wykorzystują wszystkie konwencjonalne drukarki 2D. Mówiąc prościej – Stratasys J750 potrafi drukować wszystkimi kolorami dostępnymi do tej porty tylko dla druku konwencjonalnego. Być może zabrzmi to jak tekst sponsorowany, ale wszystkie slogany towarzyszące drukowi 3D od zarania (jego) dziejów w końcu mówią w 100% prawdę – ogranicza Cię tylko i wyłącznie Twoja wyobraźnia.

Żeby nie być gołosłownym, poniżej znajdziecie krótką galerię zdjęć wykonanych przez wspomnianego wyżej P. Łukasza. Wszystkie te medyczne modele zostały wykonane podczas jednego procesu druku. Wszystkie mają także zróżnicowaną charakterystykę materiałów. Dla mnie absolutnym hitem jest dłoń, która nie dość że przezroczysta, to jeszcze jest elastyczna, aby symulować zachowanie ludzkiego ciała. Kostki widoczne w środku są już jednak twarde i sztywne – w końcu grunt to realizm :).

Więcej o maszynie Stratasys J750 możecie poczytać na naszej stronie internetowej. Przy okazji możecie także zajrzeć do działu z materiałami PolyJet. Standardowo zachęcam także do zasypywania pytaniami naszych handlowców i techników – najprościej poprzez dział kontakt na stronie Prosolutions :).

Jeden komentarz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *