szybkie prototypowanie stratasysf 370

Projekt i wydruk 3D wazonu w… 2 godziny! (film)

Zastanawialiście się kiedyś, co można zrobić przez dwie godziny? Dla jednych to masa czasu, dla drugich zaledwie chwila. Jeśli jednak chodzi o proces produkcyjny zupełnie nowego produktu, który siedzi dopiero w naszej głowie, dwie godziny to dopiero kropla w morzu czasu potrzebnego na realizację takiego pomysłu. A co, jeśli to nie jest prawda?

Załóżmy, że mamy pomysł na wazon o określonym kształcie i wymiarach. Musi być ergonomiczny, ładnie się prezentować w konkretnym wnętrzu. Siadamy więc do kartki papieru i szkicujemy go. Niektórzy pominą ten etap i siądą od razu do projektu w oprogramowaniu CAD. Nie jest to istotne, ponieważ tak czy inaczej ma minąć jeszcze szmat czasu, zanim będziemy mogli wziąć nasz wymarzony wazon do ręki. Z tym, że ten czas można ograniczyć do kilku godzin, nawet samym początku naszego procesu projektowego.

Niedawno zaprezentowana seria drukarek 3D Stratasys F123 łączy w sobie funkcjonalność znaną z droższych i większych maszyn produkcyjnych, oraz prostotę obsługi i design charakteryzujący urządzenia biurowe. Nie zamierzam się jednak rozpisywać na temat samych drukarek, dla zainteresowanych stricte urządzeniami, polecam te lektury: f123.pl oraz wpis na naszym blogu. Stratasys F123 pozwala na drukowanie zaawansowanymi materiałami certyfikowanymi w przemyśle, jak chociażby PC-ABS czy ASA. Jednak kiedy nasz produkt jest dopiero w fazie wczesnego konceptu, bardzo ważnym aspektem będzie koszt wykonania prototypu. Z pomocą przychodzi nam nam materiał PLA, oferujący duże możliwości za przystępną cenę. Prototyp nie będzie miał co prawda właściwości chemicznych i mechanicznych produktu końcowego, jednak z łatwością będzie można przetestować jego ergonomię i pokazać współpracownikom, szefowi lub klientowi jak będzie się prezentował finalnie. Szybko i tanio, bez wykonywania form czy uruchamiania linii produkcyjnych. Szybkie prototypowanie przedstawia jeszcze jedną, ogromną zaletę – drukować i testować można z powodzeniem kolejne iteracje projektu, co byłoby niewykonalne przy tradycyjnym procesie produkcyjnym ze względu na ogromne koszty.

Na naszym przykładzie, zleciliśmy naszej pani konstruktor wykonanie prostego projektu wazonu, a następnie wydrukowaliśmy go na maszynie Stratasys F370 z materiału PLA. Łącznie proces ten zajął 2 godziny i 3 minuty (z czego sam druk 1 godzinę i 48 minut). Oczywiście jest to tylko przykład, a drukowany wazon jest stosunkowo prosty. Chcieliśmy przez to pokazać, jak szybko można wziąć do ręki fizyczny prototyp, gdy wpadniemy na pomysł jego wykonania.

Poniżej film, dokumentujący całe przedsięwzięcie (przy okazji można sobie obejrzeć z bliska jak pracuje głowica drukarki 3D, oczywiście w przyspieszeniu 🙂 ).

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *