Konkretne nowości od Stratasys – nowe materiały, nowe maszyny

Stratasys wybrało sobie koniec roku na wprowadzenie kilku naprawdę ważnych i interesujących nowości. Dostaliśmy aż 3 nowe flagowe maszyny oraz kilka nowych materiałów do obu technologii – FDM oraz PolyJet.

Nowe maszyny

To, co najbardziej interesujące z punktu widzenia osób zainteresowanych drukiem 3d, to z pewnością zupełnie nowe maszyny pracujące w technologii PolyJet. Są kontynuacją flagowych modeli obecnych już od jakiegoś czasu na rynku, jednak słowo „kontynuacja” jest tu trochę krzywdzące. Nowości wprowadzone przez te urządzenia nie są być może rewolucją, ale na pewno porządną i przemyślaną ewolucją. Mowa rzecz jasna o nowych drukarkach z serii J, czyli J850 i J835. Jak łatwo się domyślić, zastąpiły one starsze J750 oraz J735. Nowe J-ki oferują to, do czego przyzwyczaiły nas starsze urządzenia, a więc precyzję i jakość powierzchni charakterystyczną dla wszystkich maszyn PolyJet, druk z pełnej palety CMYK a od niedawna także Pantone, łącznie z pięknymi i płynnymi przejściami tonalnymi oraz druk z setek materiałów cyfrowych o zróżnicowanych właściwościach fizycznych (np. twardości w skali Shore’a). Wszystko to dzięki możliwości łączenia kilku materiałów modelowych w jednym procesie druku. Pomówmy jednak o zmianach.

Urządzenia J850 i J835 potrafią łączyć aż 7 materiałów w jednym procesie druku (starsze łączyły 6), dla jeszcze dokładniejszych przejść tonalnych oraz jeszcze większych możliwości druku materiałami cyfrowymi. Nowe maszyny wprowadzają także tryb szybkiego drukowania, który zwiększa grubość nakładanej warstwy żywicy fotoutwardzalnej do 0,055 mm – przy takiej wysokości warstwy wydruki będą nadal bardzo szczegółowe a szybkość druku zwiększy się aż dwukrotnie w porównaniu do starszych urządzeń.

Nowe urządzenia to także nowe materiały – jako, że są one stworzone specjalnie dla nowej serii J zdecydowałem się napisać o nich w części o drukarkach. Nowe żywice to VeroUltraClear oraz DraftGray. Pierwszy z nich bardzo łatwo odszyfrować po nazwie. VeroClear to materiał przeźroczysty dostępny praktycznie na wszystkich drukarkach PolyJet. Słowo Ultra w środku sugeruje, że jest to jego ulepszona wersja i tak faktycznie jest – VeroUltraClear jest bardziej przejrzysty od poprzednika, przez co zbliża się jeszcze mocniej do idealnej transparentności jaką oferuje szkło. Materiał ten może być oczywiście łączony z materiałami kolorowymi z rodziny Vero i tym samym dowolnie barwiony. DraftGray to zupełna nowość, jednak jego nazwa także mówi o nim sporo – to szary materiał do szybkiego prototypowania. Jego wprowadzenie powoduje, że na jednej maszynie będzie można drukować zarówno kolejne iteracje robocze danego projektu jak i na koniec wydrukować finalny model pokazowy w pełnym kolorze.

Nowe drukarki oferują obszary robocze: 49 × 39 × 20 cm dla J850 oraz 35 × 35 × 20 cm dla J835. Tu nic się więc nie zmieniło względem starszych maszyn J7xx.

Zachęcamy do obejrzenia filmu pokazowego nowej serii J, nawet jeśli nie jesteście zainteresowani tą maszyną. Graficy Stratasys odwalili naszym zdaniem kawał porządnej roboty i film po prostu dobrze się ogląda.

Nowe urządzenie dla medycyny

Na dwóch nowych J-kach nowości się jednak nie kończą. Kolejną nową drukarką jest J750 Digital Anatomy, czyli urządzenie opracowane specjalnie dla branży medycznej. Jest to ta sama potężna J750 którą wszyscy znamy, wzbogacona o szereg specjalistycznych materiałów opracowanych dla medycyny.

  • GelMatrix™ – żelowy materiał do druku naczyń krwionośnych
  • TissueMatrix™ – miękki, półprzezroczysty materiał imitujący tkanki serca i innych narządów
  • BoneMatrix™ – twardy i sztywny materiał oddający wygląd oraz własności tkanek kostnych
  • Oraz znane już Klientom żywice PolyJet, w tym cała rodzina Vero oraz Digital Materials

 

Nowe materiały FDM

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla fanów (i posiadaczy) drukarek F370. Stratasys cały czas rozwija swoją biurową gałąź drukarek FDM. Tym razem Klienci będą mogli skorzystać z dwóch nowych inżynieryjnych termoplastów. Pierwszym z nich jest Diran 410MF07 – bardzo wytrzymały materiał na bazie nylonu. Diran sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża wytrzymałość mechaniczna i chemiczna. Będzie więc idealny do produkcji części zamiennych do maszyn lub narzędzi na linie produkcyjne. Drugim materiałem jest ABS-ESD7 czyli ABS rozpraszający ładunki elektrostatyczne. Jest to materiał znany użytkownikom maszyn produkcyjnych Fortus. Od teraz można z niego korzystać na tańszej i mniejszej F370.

Nowości nie ominęły także flagowej maszyny FDM – F900 (dawniej Fortusa 900). Na największy system FDM od Stratasys także trafił materiał Diran 410MF07 (co swoją drogą dobrze świadczy o rozwoju systemu F370, który także otrzymał ten materiał). F900 otrzymała także nowy materiał oparty na PEKK – Antero 840CN03. Łączy on w sobie wytrzymałość wprowadzonego niedawno Antero 800NA dodając jednocześnie zdolność rozpraszania ładunków elektrostatycznych. Użytkownicy F900 otrzymali więc zaawansowany, wytrzymały materiał mogący współpracować z wszelkiej maści elektryką i elektroniką.

Podsumowanie

Możemy się chyba zgodzić, że przez ostatni czas Stratasys nie próżnowało. Mimo, że urządzenia z serii J były wyraźnie przed konkurencją w kwestii druku wielokolorowego, dostały swoich następców, którzy jeszcze tą przewagę powiększają. Branża medyczna dostała doskonałe nowe narzędzie mogące ograniczyć koszty tworzenia fantomów nawet o 70%. Bardzo miłym akcentem ze strony Amerykańskiego producenta jest także wyraźna wiadomość dla posiadaczy urządzeń z serii F123 – nie zapominamy o Was, daliśmy Wam TPU ale na tym nie poprzestajemy, od teraz możecie drukować materiałem na bazie nylonu. Tym samym, który trafił na naszą najpotężniejszą maszynę FDM.

 

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *